خبرگزاری داروسازی ایران
اخبار دارو و داروسازی، سلامت و پزشکی

محققین سیستم جدیدی برای تشخیص و پیش آگهی سرطان کولورکتال ساخته اند

سیستم جدید ارزیابی پیش آگهی سرطان کولورکتال

۲۷

سرطان کولورکتال یکی از سرطان های خطرناک و تهاجمی است که میزان مرگ و میر زیادی دارد.

اخیرا دانشمندان برای پیش آگهی یا prognosis این بیماری یک سیستم جدید کشف کرده اند. این روش بسیار دقیق و امیدوار کننده است.

به گزارش آر ایکس نیوز، از دانشگاه سنت آندروز  St Andrews این تست بر روی این نکته تمرکز دارد که چگونه سیستم ایمنی با سلول های تهاجمی تومور کولورکتال تراکنش می کنند.

               تومور کولورکتال

در حال حاضر سیستم TNM ارزیابی برای تشخیص، پراکندگی بیماری در موضع یا ارگان بدن، سایز تومور و اینکه تومور به گره های لنفاوی گسترش یافته و به سایر قسمت های بدن نیز رسیده (متاستاز) استفاده می شود.

این سیستم سالها در مورد پیش آگهی و تصمیم گیری در مورد روش های درمان سرطان ها یک استاندارد طلایی بالینی به حساب می آید.

اما 20 درصد بیماران سرطانی استیج 2 TNM کولورکتال عود مجدد بیماری با عواقب کشنده را تجربه می کنند اما سیستم جدید سنت آندروز به نظر خیلی دقیقتر و کاراتر از سیستم فعلی است بخصوص در استیج 2 بیماری .

محققین لنفوسیت های بیمار را از حیث نحوه پاسخ دهی به نوع خاصی از سلول های تهاجمی سرطان مورد ارزیابی قرار می دهند، بخصوص سلول های که باعث ریشه دواندن تومور می شوند موسوم به tumour budding.

با کنار هم گذاشتن اطلاعات سیستم ایمنی و tumour budding یک مدل جدید برای طبقه بندی بیماران با خطر بالای ابتلا به بیماری و کسانی که ممکن است از درمان اضافی  سود ببرند، ایجاد کرد.

دکتر پیتر کائی، سرپرست پژوهش گفت:

سیستم TNM تنها مشخصه های اولیه خود تومور را اندازه گیری می کند و و به برخی از موارد زیر توجه نمی کند مانند ریشه های تومور یا واکنش ایمنی بیمار به سرطان.

“در این مدل جدید، ما نه تنها ریشه های تومور و میزان واکنش لنفوسیت ها به تومور را اندازه می گیریم، بلکه تعامل مکانی آن ها به یکدیگر ، که تنها می تواند با استفاده از یک ماشین یادگیرنده و هوش مصنوعی انجام شود را هم مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم

نظرات بسته شده است.