خبرگزاری داروسازی ایران
اخبار دارو و داروسازی، سلامت و پزشکی

درمان های جدید امیدی تازه برای بیماران مبتلا به بیماری های اتو ایمیون (خود ایمنی)

۴۶

بیماری های اتوایمیون که معروف ترین آنها دیابت نوع 1 و مولتیپل اسکلروزیس یا همون MS است، بیماری هایی هستند که بدن بر علیه ارگان ها یا سلول های خود کار می کند.

در این بیماری ها سلول های دفاعی یا ایمنی بدن به قسمت های مختلف حمله می کنند؛ درمان های متداول سعی در قطع این کارکرد غلط سلول های ایمنی هستند اما این کار باعث آسیب شدید سیستم ایمنی و سلول های نرمال می شود.

بنابراین یکی از عوارض داروهای فعلی تضعیف سیستم ایمنی و عفونت های دائم است.

به گزارش گروه داروسازی در وب اخیرا محققین دانشگاه یوتا، کانادا درمانی طراحی کرده اند که فقط سلول های با کارکرد غلط را مورد هدف قرار داده و بنابراین با سلول های نرمال کاری ندارد. (نتایج این تحقیق بصورت آنلاین در March 4 issue of Nature Biomedical Engineering منتشر شده است)

ما واقعا بیماری های اتوایمیون را با رویکردی جدید درمان خواهیم کرد؛ این گفته ی Mingnan Chen, Ph.D استاد شیمی دارویی دانشگاه یوتا است. وی می افزاید که این اولین بار است که کسی روی پروتئین مرگ سلولی یا PD-1 برای درمان این بیماری ها تمرکز می کند

این تیم روش فوق را بر روی موش های مبتلا به دیابت نوع 1 امتحان کردند و دیدند که درمان بسیار سریعتر و با عوارض کمتری رخ می دهد و از طرفی در موش های تحت آزمایش شروع دیابت هم بسیار دیرتر رخ می دهد(29 هفته در مقایسه با 19 هفته موش های طبیعی)

علاوه بر این در مدل مولتیپل اسکلروزیس هم در آزمایشات انجام شده، دیده شد که درمان نه تنها پیشرفت فلج را متوقف می کند بلکه این موش ها توانایی حرکت (قدم زدن) هم پیدا می کنند.

در پیگیری این موش ها تا 25 روز بعد از درمان بازگشت فلج مشاهده نشد.

در سیستم ایمنی طبیعی بدن، سلول های بیان کنندهPD-1 ، از جمله سلول های ایمنی (لنفوسیت های B و T)، حاوی مکانیزمی هستند که مانند یک چک پوینت برای جلوگیری از چرخه حمله به خود عمل می کنند. در افراد مبتلا به بیماری اتوایمیون، این سلول ها به نحوی از این مرحله چک عبور می کنند و سیستم ایمنی بدن در حالت هشدار باقی مانده و به سلول های بدن حمله می کند.

ما می خواستیم سلول های بیان کننده PD-1 را هدف قرار دهیم، این گفته ی Peng Zhao, Ph.D نویسنده اصلی مقاله است. با استفاده از این روش ما می توانیم از استفاده دراز مدت از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که منجر به ضعف سیستم می شوند اجتناب کنیم

دکتر چن و گروهش مولکول پروتئینی را طراحی و ساخته اند که سلول های بیان کننده PD-1 را از بدن تخلیه می کنند!

این پروتئین دارای سه قسمت است:

  • آنتی بادی ضد PD-1 (anti-PD-1 antibody)
  • یک توکسین (اگزوتوکسین سودوموناس)
  • و یک متصل کننده (بایندر) – (albumin-binding domain)

خوب مکانیسم عمل معلوم است: آنتی بادی به سلول های بیان کننده PD-1 متصل می شود، توکسین سلول را می کشد و بایندر (متصل کننده) مجموعه را در چرخه بدن و گردش در بدن نگه می دارد تا بتواند اثرات طولانی مدت داشته باشد.

در اصل، این گروه تحقیقاتی سلول های ایمنی نا سالم را سرکوب می کنند تا پاسخ های ایمنی بیش از حد و غیرطبیعی را خاموش کنند

این روش مهندسی شده برای تارگت درمانی امید زیادی برای مبتلایان به این نوع بیماری ها ایجاد کرده و مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است.

نظرات بسته شده است.