خبرگزاری داروسازی ایران
اخبار دارو و داروسازی، سلامت و پزشکی

آیا هوش مصنوعی قادر به پیش بینی زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان تخمدان است؟

هوش مصنوعی در درمان سرطان

۱۰۵

امروزه استفاده از هوش مصنوعی artificial intelligence (AI) در رشته های مختلف علوم مرسوم و پر فایده است. پزشکی هم مانند سایر رشته ها در حال بهره مندی از مزایای هوش مصنوعی در درمان، پیش آگهی بیماری هاست.

در این مطلب تهیه شده توسط گروه داروسازی در وب به طور خلاصه به یک ارتباط بین علوم کامپیوتری و مشخصا هوش مصنوعی و پزشکی خواهیم پرداخت:

محققان یک نرم اقزار ماشین  یاد گیرنده machine learning مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی کرده اند که می تواند میزان زنده ماندن یا بقا survival rates و همچنین میزان پاسخ به درمان بیماران مبتلا به سرطان تخمدان ovarian cancer را پیش بینی کند.

نرم افزار طراحی شده توسط محققان امپریال کالج لندن و دانشگاه ملبورن، می تواند پیش آگهی یا prognosis  بیماران سرطان تخمدان را بسیار دقیقتر از روش های موجود پیش بینی نماید و اینکه بگوید درمان تا چه حدی موثر بوده و تا چه حدی بر روی پیش اگهی اثر می گذارد.

این دانشمندان معتقدند که این روش می تواند کمک های بسیار مفیدی برای مدیریت درمان این بیمارها باشد و به انتخاب بهترین روش درمانی کمک کند.

سرطان تخمدان ششمین سرطان شایع در زنان است که معمولا بیشتر در زنان یائسه و یا افرادی با سایقه فامیلی رخ می دهد و حدود 6000 کیس جدید سالیانه در بریتانیا شناخته می شود.

شناسایی ان بر اساس اندازه گیری ماده CA125 که نوعی شاخص سرطان است و سی تی اسکن انجام می گردد.

نظرات بسته شده است.