خبرگزاری داروسازی ایران
اخبار دارو و داروسازی، سلامت و پزشکی

ارزش بازار شرکت‌های دارویی بیش از 170هزارمیلیارد تومان

۶۹

به گزارش آر ایکس نیوز از بورس نیوز، ارزش بازار شرکت‌های دارویی در حدود ۱۷۰ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان است که ۲.۷ درصد از ارزش کل بورس تهران را شامل می‌شود.

شرکت های دارویی 29 شرکت فعال در بورس تهران هستند که ارزش بالایی در تبادلات مالی دارند.

؛ سال خوش یمن دارویی‌ها

بررسی روند قیمت سهام این شرکت‌ها از ابتدای سال، اقبال مثبت نمادهای دارویی میان سهامداران را نشان می‌دهد، به نحوی که بسیاری از سهامداران در سمت خرید تحرک بیشتری از خود نشان دادند. بر اساس آمارها نیز از ابتدای سال جاری تا کنون شاخص صنعت مواد دارویی رشد ۵۶ درصدی داشته و از رقم ۸هزار و ۲۵۱ به ۱۲ هزار و ۸۹۵ رسیده است.

در زمینه رشد قیمت سهام شرکت‌های دارویی دلایل زیادی بیان می‌شود که از آن جمله می‌توان به وصول بخشی از مطالبات آن‌ها از دولت، رشد قیمت بسیاری از داروها و تخصیص ارز دولتی برای این شرکت‌ها اشاره کرد.

طی چند ماه اخیر و در جلسه ای میان سران سه قوه، مقرر شد تا مطالبات این شرکتها پرداخت شود. به این ترتیب در اوایل مهرماه سال جاری سران قوا کمک ۵۰۰ میلیون دلاری به صنعت دارو را تصویب کردند. در این خصوص طی چند هفته گذشته رییس صندوق توسعه ملی از پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی خبر داد. به گفته متولیان از این رقم ۲ هزار میلیارد تومان سهم دارو و ۲ هزار میلیارد تومان سهم تجهیزات پزشکی است و مابقی آن که بر اساس نرخ روز ارز محاسبه می‌شود در حوزه خدمات سلامت هزینه می‌شود.

از سوی دیگر با توجه به رشد نرخ تورم در ماه‌های اخیر و رشد نرخ ارز، این شرکت‌ها مشمول افزایش رشد قیمتی قرار گرفتند. بر اساس آماری که وزیر بهداشت وقت اعلام کرد میانگین افزایش قیمت دارو بین ۹ تا ۱۲ درصد بوده است. به گفته قاضی زاده‌هاشمی این رشد قیمتی شامل تمامی داروها نبود، با این وجود برخی دیگر از دارو‌ها تا ۵۰ درصد رشد قیمتی داشتند:

نظرات بسته شده است.