توصیه به استفاده از Alunbrig (brigatinib) در درمان سرطان ریه

به گزارش خبرگزاری داروسازی ایران ( آر ایکس نیوز) از گروه داروسازی در وب، انجمن ملی سلامت و مرافبت بهتر موسوم به NICE استفاده از داروی آلونبریگ Alunbrig یا همان بریگاتینیب brigatinib را در درمان سرطان ریه سلول غیر کوچک Non-Small Cell Lung Cancer پیشرفته بعد از زالکوری Xalkori (crizotinib) در سیستم بهداشتی NHS انگلیس و ولز توصیه کرده است.

این توصیه بعد از بررسی های لازم در مورد مدارک ارائه شده از شرکت تاکدا تولید کننده اصلی این دارو مبنی بر اینکه این دارو بار هزیته ای اضافی ایجاد نمی کند، گرفته شد.

البته مسوولین اعلام کردند که پیگیر استفاده از این دارو هستند چون همچنان داروی زالکوری Xalkori  انتخاب اول در درمان سرطان گفته شده است با اینکه شبهاتی در کارایی حداکثری آن وجود دارد و ممکن است حتی در آینده استفاده از آن محدود شود اما استقاده از آلونبریگ Alunbrig می تواند اقتصادی و انتخاب خوبی باشد.

باید خاطر نشان شد که بیمارانی که زالکوری استفاده می کنند متوسط زنده ماندن 18 ماهه دارند (براساس مدارک حاصل از ASCEND-5 trial) اما بیمارانی که آلونبریگ استفاده می کنند متوسط زنده ماندن 34 ماهه را تجربه می کنند (ALTA trial )

همچنین بر اساس گفته FDA آلونبریگ از زالکوری سمیت کمتری دارد.

در حال حاضر (فوریه 2019) 28 عدد از قرص آلونبریگ 180 میلی گرمی به قیمت 4900 پوند در انگلستان عرضه می شود.

برای اطلاعات دارویی کامل داروی آلونبریگ ر. ک به لینک زیر:

brigatinib بریگاتینیب : موارد مصرف، عوارض، احتیاط ها

غلامرضا ابری – دکتر داروساز – دانشگاه تهران – همکار نویسنده در سایت pharmacy today

AlunbrigbrigatinibcrizotinibNon-Small Cell Lung CancerXalkoriآلونبریگزالکوریسرطان ریه