اسانس درمانی یا آروماتراپی و خواص خوب آن

حس بویایی حساسترین حس ماست. و به همین علت است که بر احساسات، خلق و خو، حافظه و رفتار ما تاثیر می گذارد. و این جایی است که آروماتراپی وارد می شود

آروماتراپی، که از کلمه فرانسوی aromatherapie مشتق شده است، استفاده از روغن های اسانسی معطر استخراج شده از گیاهان برای ارتقای سلامت جسمی و روحی و سلامتی است.

بیشترین اسانس های مورد استفاده در جهان از روغن های گیاهی اسطوخودوس، لیمو، نعناع و چای است، اما در مجموع حدود 150 عدد اسانس وجود دارد.

خواص درمانی از روغن های ضروری از قرن 11th مورد بررسی قرار گرفته است. علم بارها نشان داده است که اسانس های معطر می توانند استرس را کاهش، حافظه را بهبود، سطح خواب را بهتر و انرژی عمومی بدن را افزایش می دهد.

تسکین استرس

هنگامی که شما هوا را با روغنهای ضروری استنشاق می کنید، بینی این احساس را از طریق سیستم عصبی خود به قسمت مغزی که در آن احساسات پردازش می شود ارسال می کندکه باعث انتشار مواد شیمیایی “احساس خوب” مانند سروتونین در مغز شما می شود. این مواد شیمیایی به شما کمک می کند احساس آرامش بیشتری کنید.

برخی از کارشناسان همچنین معتقدند که قرار دادن اسانس های ضروری در حمام و یا ماساژ دادن آنها در پوست، عضلات و مفاصل شما را آرام می کند. بعضی از بهترین روغن برای تسکین استرس، ریحان، اسطوخودوس، نعناع، ​​گل رز و بابونه است.

خواب بهتر

اگر از بیخوابی رنج می برید و به دنبال چیزی برای کمک به خوابی مانند یک کودک هستید، ممکن است آروماتراپی مناسب شما باشد. اسانس هایی مانند اسطوخدوس، ترنج و بابونه سیستم عصبی شما را آرام می کنند تا بتوانید بهتر بخوابید.

جلوگیری از سرماخوردگی

آروماتراپی سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند و سرماخوردگی را خنثی می کند. اگر شما در حال حاضر سرماخوردگی داشته باشید، روغنهای ضروری میتوانند علائم شما را از بین ببرند و روند بهبودی را تسریع می کنند.

بهترین اسانس های برای تقویت سیستم ایمنی بدن شامل گل میخک، لیمو، پوست دارچین، اکالیپتوس و رزماری است. به عنوان مثال، روغن گل میخک دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی است، در حالی که اکالیپتوس آنتی بادی ها را تحریک می کند تا به مبارزه با عفونت کمک کند.

آروماتراپی در خانه

شما مجبور نیستید به یک مرکز گرانقیمت بروید و برای آروماتراپی بپردازید.

شما می توانید آن را در خانه انجام دهید.

همه چیزهایی که لازم است برای شروع، اسانس ها است.

مهمترین اینها اسطوخودوس، گل میخک، لیمو، رزماری، اکالیپتوس، درخت چای، صندل چوب، روغن نعناع و روغن اوکالیپتوس هستند. فقط یک یا دو تا را انتخاب کنید و شروع کنید…
راحتترین راه استفاده از حمام است؛ اگر وان دارید دو یا سه قطره از اسانس دلخواه خود را در وان ریخته و در آن غوطه ور شوید، هم از بوی خوش آن بهره مند شوید و هم از اثرات آن بر پوستتان.

اگر وان ندارید، مشکلی نیست یک یا دو قطره از اسانس را روی یک اسفنج بریزید تا با بخار حمام اثرات دلپذیری را تجربه نمایید.

موقع خواب اگر حساس نیستید یک قطره اسانس اسطوخودوس را بر بالش یا لحاف خود بریزید تا خواب خوشی را تجربه کنید.

یا در اتاق خواب حوله خیسی را آغشته به اسانس کنید و ….

غلامرضا ابری – دکتر داروساز – دانشگاه تهران – همکار نویسنده در سایت pharmacy today

آروماتراپیاثرات اسانس درمانیاسانساسانس لیمواسطوخودوسعطردرمانی